MENU
Magazín
Poradíme vám jak topit bezpečně a ochránit své zdraví i majetek. Představíme vám detektory kouře, CO, požární hlásiče i záložní zdroje pro kotle a oběhová čerpadla. Dozvíte se také, jak monitorovat kvalitu vzduchu v místnosti a předcházet tak únavě.
Vybavte se na topnou sezonu tak, abyste ji zvládli bez újmy
Období, kdy trávíte více času mezi 4 zdmi, kdy se méně větrá a hlavně, kdy se topí, začíná. Zpozornět by měli hlavně ti z vás, kteří doma mají zařízení na plyn nebo na tuhá paliva. Právě zde hrozí únik CO, jedovatého plynu, který lidské smysly nerozeznají. K dalším nebezpečím v topné sezoně patří požáry, úniky plynu a extrémně vydýchaný vzduch. Naštěstí vás na to všechno mohou upozornit vhodné detektory. Seznamte se s nimi.
Detektory CO pro bezpečné vytápění
Co je oxid uhelnatý a jak vzniká?
CO vzniká při nedokonalém spalování pevných paliv či plynu. Patří mezi plyny, je nedráždivý, nemá barvu, zápach ani chuť a je těžké jeho únik a vyšší koncentrace rozpoznat, proto je tak nebezpečný.
V domácnostech jsou nejčastějšími zdroji: plynové průtokového ohřívače vody, plynové kotle, kamna a doutnající dřevo v krbu. Příčinou zvýšené koncentrace jsou pak netěsnící spalinové cesty, špatný tah komínu nebo nedostatečně čištěná a neseřízená zařízení.
Oxid uhelnatý je pro člověka nebezpečný. Vyšší koncentrace způsobují nevolnosti, závratě, bezvědomí, a dokonce smrt.
Seznamte se s detektory CO
Detektor oxidu uhelnatého odhalí už velmi malé množství této nebezpečné látky v ovzduší a v případě, že jeho hranice překročí bezpečný limit, spustí alarm, který vás na to upozorní, abyste mohli včas jednat.
Pevné i přenosné provedení
Pro domácnost doporučujeme pořídit si statický autonomní detektor oxidu uhelnatého s LCD displejem a vestavěnou sirénou. U většiny modelů je zaručena vysoká citlivost a stabilita. Výhodou je zobrazení úrovně CO na třímístném LCD displeji, máte tak informaci o koncentraci CO dříve, než je aktivován alarm. Velmi dobře se osvědčil např. model Hutermann CO-90. Životnost čidla je až 10 let.
Pro krátkodobé a informativní měření lze využít přenosné modely jako například Hutermann HT-1000, který udržuje v provozu jedna 9V baterie. Disponuje různými tóny dle obsahu CO v ovzduší, jehož naměřené hodnoty se objevují na LCD displeji. Čidlo má životnost 3 roky.
Detektory oxidu uhličitého (CO2) vás upozorní na vydýchaný vzduch
Co je CO2 a jak vzniká?
Oxid uhličitý také patří mezi bezbarvé plyny, nemá chuť ani vůni a je běžnou součástí atmosféry. CO2 vzniká při dýchání, kvašení a spalování.
K čemu slouží detektor CO2?
Detektory CO2 vás upozorní na vydýchaný vzduch v místnosti. Hlásí totiž vyšší koncentrace CO2. Běžně se využívá v kancelářích a na pracovištích, ale své uplatnění nachází i v domácnostech. Vzduch s nadbytkem CO2 zhoršuje soustředění, zvyšuje únavu, způsobuje bolesti hlavy, hučení v uších a nevolnosti. Detektor vás upozorní, když je potřeba vyvětrat.
Detektory kouře pro včasné zjištění požáru
Pokud dojde k požáru, nemusíte si toho hned všimnout (jste v jiné místnosti, spíte), a proto si pořiďte detektor kouře, který vás na jeho přítomnost upozorní včas.
• Detektor kouře Wi-fi NEDIS WIFIDS10WT SMARTLIFE detekuje kouř nebo nadměrnou kumulaci tepla. Jedná se o Wi-fi detektor, není tedy potřeba žádný adaptér. Při detekci se spustí zvukový alarm, červené blikání LED kontrolky a to do té doby, než dojde ke zneškodnění zdroje.
Tento detektor je kompatibilní s dalšími SMART zařízeními NEDIS SmartLife pro chytrou domácnost a může s nimi automaticky spolupracovat.
• Detektor kouře a oxidu uhelnatého SOLIGHT 1D39 funguje nejen jako detektor CO, ale zároveň i jako požární hlásič. Používá elektrochemický senzor. Reaguje na viditelné zplodiny vznikající během hoření. Poplach je indikován sirénou a světlem. Využívá LCD displej. Činnost přístroje zajišťují tři 1,5V baterie AA. Životnost se pohybuje kolem pěti let.
Detektory plynu vás upozorní na úniky zemního plynu a propan-butanu
Detektory plynu s alarmem G1 slouží k detekci LPG (propan-butan), svítiplynu a zemního plynu, jejichž překročené limity hlásí pomocí sirény. Pro zobrazení koncentrace využívají displej.
Aby kotle šlapaly i při výpadku proudu
Pokud chcete, aby vám kotel fungoval i při výpadku elektřiny, pořiďte si záložní zdroj. Sázkou na jistotu jsou záložní zdroje KEMOT PROsinus, které se postarají o nouzové napájení pecí, čerpadel a dalších zařízení, bez nichž se v zimě neobejdete, ale samozřejmě je můžete využít i k napájení jiné elektroniky.
Záložní zdroj chrání citlivá zařízení nejen před přerušením provozu, ale i před poruchami způsobenými výpadkem proudu. KEMOT PROsinus vybírejte podle výkonu, jaký potřebujete:
• KEMOT PROsinus 300W 12V URZ3404B
• KEMOT PROsinus 500W 12V vestavěná baterie URZ3424
• KEMOT PROsinus 700W 12V nástěnný URZ3410
Zdroje lze volně postavit nebo zavěsit na zeď. Některé modely se nabízejí s vestavěnou baterií, k jiným je potřeba baterii dokoupit.
Nezapomínejte na revizi a údržbu
Kromě pořízení vhodných detektorů a záložních zdrojů, které vás nenechají umrznout při výpadku proudu, si nezapomeňte nechat udělat revizi kotle, ohřívače, komínu, krbu nebo kamen, abyste měli jistotu, že je vše čisté, táhne to a funguje, jak má.